Neden Elektronik Sigara?

Günümüz de yılda 4 milyona yakın insan hayatını sigara bağımlılığı sonucunda kaybetmektedir. Birçok insan sigaranın neden olduğu sağlık sorunlarını bildikleri halde sigara kullanmaya devam etmektedirler. Hatta sigara kullanımı sonucu da sağlık problemleri ile karşılaşan insanlar, hala sigarayı kullanmaya devam etmektedirler. Sigaranın içinde bulunan sağlığa zararlı maddeler sonucun da insanlar sigaraya bağımlı hale gelmektedirler ve yavaş yavaş kendilerinden bir şeylerin yok olmasına izin vermektedirler. Bu duruma acısız ölüm de denilebilir. İnsanlar aşırı kullanım sonucu yada uzun süre sigara kullanım sonucu sağlık problemleri yaşayacaklarını biliyorlar fakat sigara kullanmaya devam ediyorlar.

Uzun süre  sigara kullanma sonucun da insanlar astım hastalığına, gırtlak kanserine, akciğer kanserine yakalanabilmektedirler. Sigara kullanımının günümüzde yoğun bir artış göstermesi ile insanlar arasında akciğer kanserinin görülme olasılığı da artmış durumdadır. Son zamanlar da sigara kullanımının artması ile akciğer kanseri, normal şartlarda ki oranını ikiye katlamıştır. Bu da göstermektedir ki bir çok kişi akciğer kanserine yakalanmaktadır sigara kullanımı ile. Birçok sigara kullanıcısının akciğer kanserine yakalanmasının sebebi sigaranın içinde bulunan bazı maddelerin, akciğeri koruyan tüyleri yok etmesidir. Yok olan bu tüyler nedeni ile akciğer kolayca enfeksiyon kapabilecektir. Böylelikle hastalıklar çok çabuk oluşabilecektir. Sigara kullanımı ile vücudun eski direnci kalmamaktadır. Zamanla savunmasız bir duruma gelen vücut hastalıklar ile baş edebilecek eski gücüne sahip olamadığı için kolaylıkla hastalanabilmektedir birey. Sigara kullanımı sonucun da oluşan sağlıksız durumlar gözle görülebilecek düzeydedir. En basit örneği, tırnakların, parmakların ve dişlerin sarı kahverengi arası bir renge dönmesi eski renginin yok olması gibi.

Sigaranın neden olduğu sağlık sorunlarından kurtulmak isteyen insanlar zamanla sigarayı bırakmaya yönelik yöntemlere başvurmaktadırlar. Fakat başvurdukları çoğu yöntem güvenilir olmasa da halk arasında yaygınlaşmış bir kullanımı olduğu için çoğu bireyin tercihleri arasına girmektedir. Halk arasında yaygınlaşmış ve bireyler tarafından kullanılan bu ürünler, zamanla göstermektedir ki amacına hizmet etmeyen yalnızca para tuzağı olan ürünlerdir. Önceleri doktorlar tarafından dahi bu ürünler önerilirken zamanla bu ürünler piyasada değerini kaybetmeye başlamıştır. Bu gibi sorunlar nedeni ile insanlar yeni arayışlara girişmişlerdir. Çok az insan tarafından kullanılan e-sigarayı duyan insanlar biraz tedirgin olsalar da duydukları olumlu yorumlar ile kullanmaya başlamışlardır ve kendileri de ulaştıkları olumlu sonuçları yakınları ile paylaşarak önermeye başlamışlardır. Bu gibi öneriler zamanla uzmanların da dikkatini çekmiştir ve uzmanlar yaptıkları araştırmalar sonucun da e-sigaranın gerçekten de tamamen insan faydasına yönelik bir ürün olduğunu ortaya koymuştur.

Zamanla uzmanlar tarafından da e-sigara tavsiye edilmeye başlanmıştır. Bu gibi olumlu davranışların, önerilerin en büyük sebebi, e-sigaranın paket sigaraya, tütüne ve nargileye oranla hiçbir sağlığa zararı bulunmamaktadır. Bu nedenle insanlar hem paket sigara yerine gönül rahatlığı ile e-sigaraya geçip e-sigarayı kullanmaya başlamakta hem de amacına uygun bir ürün olduğu için sigarayı bırakmak isteyenler için de bir kurtarıcı niteliğini kazanmaktadır. Normal sigara gibi hissetsin diye kullanıcılar likit üretilmiştir. Bu likitler sayesin de hem bağımlılar kolaylıkla e-sigaraya alışabilmek te hem de tıpkı normal sigara tadı olduğu için e-sigarayı yadırgamamaktadırlar. Üretim amacı tamamen insanın faydasına yönelik olduğu için maddi açıdan da üreticiler fazla kar etmeyi düşünmemişlerdir. Bu nedenle fiyat olarak ta ucuz olan e-sigara birçok insanın ulaşabileceği ve kullanabileceği bir üründür.